آنتالیا ترکیه

آنتالیا ترکیه

آنتالیا ترکیه

نام کشور : ترکیه

نام شهر: آنتالیا

آب و هوا :  تابستان گرم و مرطوب و زمستان معتدل

حمل و نقل عمومی : خطوط اتوبوسرانی,دلموش,تاکسی,قطار,تراموا

مساحت : 1,417 کیلومتر مربع

جمعیت : 1,027,551  نفر

زمان پرواز از تهران  : ساعت  2.45  دقیقه

آنتالیا (تلفظ ترکی: [antalja]) پنجمین شهر پرجمعیت در ترکیه و پایتخت آن استان است. آنتالیا بزرگترین شهر ترکیه در ساحل مدیترانه با بیش از یک میلیون نفر در منطقه شهری آن است که در ساحل جنوب غربی آناتولی واقع شده و در مجاورت کوه های توروس قرار دارد.

آنتالیا بزرگترین بندر دریایی ترکیه است . توسعه در مقیاس وسیع و تامین مالی دولت، باعث رونق صنعت گردشگری شده است. به طوری که رکورد 12.5 میلیون گردشگر در سال 2014 از آن این شهر شد.

تور آنتالیا امکان بازدید از این شهر را به راحتی برای شما فراهم میکند.

آنتالیا ترکیه 1

برای اطلاع از تور ترکیه در سایت فیکس تراولز کلیک کنید.

موقعيت جغرافيايی و اطلاعات شهر

آنتالیا هشتمین شهر محبوب ترکیه و مرکز استان آنتالیا می باشد.
موقعیت جغرافیایی این شهر در شمال خلیج آنتالیا و در جنوب غربی کشور ترکیه  می باشد و در بین شهرای ساحل مدیترانه بزرگترین شهر این کشور به شمار می آید .

آنتالیا در دره ای ساحلی واقع شده است که توسط رشته کوه های تاروس احاطه شده است . مساحت این شهر همانطور که در بالا اشاره شد  1,417 کیلومتر مربع و میانگین ارتفاع آن از سطح دریا نزدیک به 35 متر است .

آنتالیا از سمت شمال با بوردور، از سمت شرق با سریک، از سمت غرب با کورکوتلی و از سمت جنوب غربی با کمر هم مرز می باشد و در نهایت از سمت جنوب در کرانه های دریای مدیترانه واقع شده است . عظین ترین مرکز تفریحی و سرگرمی ساحلی بین المللی ترکیه در آنتالیا قرار دارد که بر اساس آمار سالانه به طور میانگین پذیرای 12.5 میلیون توریست می باشد.

مطالب بیشتر در مورد  آنتالیا

مکان های تفریحی و تاریخی آنتالیا

آنتالیا در برگیرنده مکانهایی مانند مسجد، کلیسا، حوزه علمیه، کاروانسرا و حمام ترکی نیز می باشد .
کهن ترین قسمت آنتالیا کالیچی نامیده می شود که در مجاورت دیوارهای شهر قرار گرفته است .
این منطقه دارای کوچه های باریکی است که از خانه های تاریخی با حمام های ترکی تشکیل می شود که بسیار سنتی بوده و دارای معماری مربوط به یونان باستان می باشد . از جمله پراستفاده ترین و مشهور ترین سواحل آنتالیا می توان به  سواحل کونیالتی و لارا اشاره نمود .
جهت انجام  ورزش های زمستانی و بهره بردن از برف زمستان می توانید از مناطق بی داگلِری و ساکلیکنت استفاده نمایید.

مکان های تفریحی و تاریخی آنتالیا
مکان های تفریحی و تاریخی آنتالیا

 جمعیت شهر آنتالیا

جمعیت شهر آنتالیا بر مبنای آمار سال 2013 ، یک میلیون بیست و هفت هزار و پانصد و پنجاه یک نفر است . این جمعیت طی 40 سال پیش تا کنون بالغ بر 10 برابر شده است .

جالب اینجاست که در سالهای اخیر جمعیت اغلب شهرهای ترکیه با افت مواجه بوده ، اما جمعیت آنتالیا افزایش چشم گیری داشته است . این رشد به علت رونق اقتصادی به ویژه در صنعت توریسم  رخ داده است.

شرایط آب و هوایی

رشته کوه های تاروس مانع از عبور بادهای شمالی از این منطقه می باشند  . آب و هوای این شهر مدیترانه ای بوده که از تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل و بارانی برخوردار می باشد .

در این شهر هوای آفتابی در 300 روز از سال اتفاق می افتد و در مجموع حدود 3 هزار ساعت در سال این تابش ادامه دارد . میانگین دمایی هوای دریا 16 درجه سانتیگراد در فصل زمستان و حدود 27 درجه سانتیگراد در فصل تابستان می باشد .

مطالب بیشتر در مورد  رواق ابراهيم مُجاب

حداکثر گرمای هوای ثبت شده در این شهر  45 درجه سانتیگراد در ماه جولای بوده است که به طور طبیعی و معمول متوسط حداکثر دمای هوا در این ماه 34.4 درجه سانتیگراد است .

به علاوه حداقل دمای ثبت شده 4 درجه سانتیگراد زیر صفر در ماه فوریه می باشد که قالبا در این ماه نیز متوسط حداقل دما 6.1 درجه سانتیگراد می باشد . اگر می خواهید در این شهر به آفتاب و آب تنی اقدام نمایید می توانید  از اوایل آوریل تا پایان اکتبر به این امر بپردازید .

شرایط آب و هوایی
شرایط آب و هوایی

موزه های آنتالیا

  •  موزه آنتالیا
  • موزه کالیسی: مرکز تحقیقات تمدن های مدیترانه (Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi) که در سال 2007 افتتاح شد
  • موزه خانه آتاتورک
  • موزه اسباب بازی آنتالیا.
  •  موزه Suna & İnan Kiraç Kaleiçi: موزه قوم نگاری توسط بنیاد Suna و İnan Kiraç.

Kaleiçi با قدمت سه قرن

Kaleiçi، خیابان های باریک و پیچیده ای که در منطقه ی شهر باستان قرار دارند . بخش شمالی (بخش های Selçuk و Tuzcular) از Kaleiçi  عمدتا توریستی است و شامل مغازه ها و رستوران ها می باشد.  بخش Kilinšarslan کمی آرام تر و جذاب تر است.

آنتالیا ترکیه نقاط محبوب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − نه =