آنتالیا چه خبر

آنتالیا چه خبر

آنتالیا چه خبر ؟

شهر زیبا و ساحلی آنتالیا که روزهایی آفتابی و شب هایی آرام همچون مدیترانه دارد، دارای جمعیتی جوان میباشد و اولین اقامتگاه های کشور ترکیه در این شهر قرار دارد. دارای رستوران ها و شهربازی های متعدد و کافه های سنگی میباشد.

این شهر دارای سواحلی دیدنی و مدرن همراه با فرهنگ سنتی کشور ترکیه است. در شهر آنتالیا مکان هایی هم برای کودکان در نظر گرفته اند، مانند : پارک های آبی، سرزمین دلفین ها و آکواریومی بزرگ. همچنین در مرکز این شهر پارک های متعدد و آثار تاریخی بسیاری وجود دارد.

کاله ایچی :

این منطقه که به نام آنتالیای قدیم معروف است بخشی بسیار کوچک در مرکز شهر با آثار تاریخی زیبا می باشد که زمانی شهر رومیان و شهر بیزانتین ها و بعد از آن شهر سلجوق های ترک و در آخر شهر عثمانی ها بوده است.

شهر زیبا و مدرن آنتالیا تا بعد از جنگ جهانی دوم ناشناخته بود تا قبل از جنگ کاله ایچی همان شهر آنتالیا بود که خیابان های پر پیچ و خم با دیوار های سنگی و بناهای قدیمی و بسیار زیبا و دیدنی داشت که بسیار به هم نزدیک بودند. به طوری که سایه آن ها اغلب یک خط بلند و باریک می شد.
در حال حاضر کاله ایچی دارای قوانین خاص برای ساخت و ساز بوده و بناهای تاریخی آن حفاظت می شود.

کاله ایچی دارای هتل ها و متل ها و پانسیون های کهن ولی زیبا و راحت می‌باشد. همچنین در این منطقه غذاهای ترکیه ای سرو میشود. کال کاپسی یکی از ورودی های منطقه کاله ایجی بوده که بسیار زیبا و راحت و تاریخی است.

مطالب بیشتر در مورد  خانه بومیان کیش

برج ساعت :

این برج در ورودی منطقه انتالیا قدیم قرار دارد. این برج جزو 80 برجی است که در زمان های قدیم برای محافظت از شهر بنا شده بود که تنها همین یک برج باقی مانده است. دارای دو طبقه بوده که طبقه بالایش به شکل دایره و طبقه پایین آن به شکل مربع است.

تاکنون باستان‌شناسان کاربرد این برج را در زمان های قدیم کشف نکرده اند آن ها معتقدند که این برج به عنوان فانوس دریایی یا یک مقبره ساخته شده است.
قدمت این برج مربوط به قرن دوم قبل از میلاد مسیح می باشد.

آنتالیا چه خبر 1

برای اطلاع از تور ترکیه در سایت فیکس تراولز کلیک کنید.

برج ساعت
برج ساعت

منار بیولی :

منار بیولی در کنار مجتمعی که دارای چندین ساختمان است به نام کولی قرار دارد که سمبل آنتالیا است.
کولی دارای ۷ بنای گوناگون میباشد که عبارتند از :

منار بیولی
منار بیولی

مسجد منار بیولی : این مسجد مستطیل شکل و دارای ۶ گنبد می باشد.این مسجد قبل از ساخته شدن موضوع جدید به عنوان موزه باستان‌شناسی آنتالیا استفاده می‌شده است.

منار بیولی : در قسمت شرقی مسجد قرار داشته و بنای سنگی به شکل مربع می باشد.این منار در بین سال‌های ۱۲۱۹ و ۱۲۳۶ در دوره سلجوقی ها و سلطان علاءالدین کیقباد بنا شده است.

کاشی های آبی که در نمای بیرونی این منار کار شده است زیبایی خاصی به این منار داده که بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

مدرسه : این مدرسه چهار ایوان دارد که شبیه به آکادمی های امروزی می باشد.این ایوان ها همچون اتاق هایی سر پوشیده بوده که سه طرفش بسته و یک طرف آن باز بوده و رو به حیاط قرار دارد.
این مدرسه به شکل مستطیل بوده و شبیه به بناهای زمان سلجوقیان است و دارای دروازه ای سنگی می باشد.

مطالب بیشتر در مورد  ویدئو فیلم تور آذربایجان

مدرسه آتابی : این مدرسه در سال 1239 بنا شده است.

مولویهان ( محلی برای درویشان ) : این محل دارای فضایی به شکل گنبد بوده و در اطراف آن سالن ها و اتاق های بسیاره قرار گرفته اند.

توربز ( مقبره ها ) : نخستین مقبره است که متعلق به ” زینسیرکیران مهمت بی ” بوده و قدمت آن به سال 1377 برمیگردد.دارای گنبدی هشت ضلعی بوده و به مقبره ی نگار خانوم معروف میباشد.بنای کوچک و شش ضلعی می باشد.

حمام : این ساختمان بسیار کوچک بوده و در کنار مولویهان قرار گرفته است.

منار شکسته :

نام دیگر آن کسیک مناره بوده که معبد رومی است. این منار در قرن ۵ میلادی به کلیسای بیزانتین تبدیل شد که دارای ۵ سالن گنبدی شکل بوده و متعلق به ویرجین ماری است. این منار در کلیسای کورکوت قرار داشتهولی در زمان بایزید دوم به مسجد کورکوت تبدیل شده که نام دیگر آن مسجد کبیر است.

ولی به دلیل آتش سوزی که در سال ۱۸۹۶ رخ داد و منجر به سوختگی قسمت چوبی بالای این مناره شد
به مسجد مناره شکسته معروف شده است.

آنتالیا در زمستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 17 =