آنتالیا کجاست

آنتالیا کجاست

آنتالیا کجاست ؟

قدمت آنتالیا به 200 سال پیش از میلاد بر می گردد و توسط سلسله ی آتالید پرگامون تاسیس گردیده است. نام گذاری این شهر در آغاز به همین نام آنتالیا بوده است. پس از فتح رومی ها ، آنتالیا به عنوان پایگاه نیروی دریایی روم به شمار می رفته و ناوگان ان از قدرت بسیاری برخوردار بوده است.

با راهنمایی تور آنتالیا ، از آثار تاریخی این کشور بازدید کنید.

تاریخچه و قدمت آنتالیا

در دوره زمامداری روم به این شهر ، آنتالیا به طور کامل به یک شهر رومی مبدل شد و در همین مدت به سرع توسعه یافت . در همان دوره رومیان برای احداث چند بنای یادبود مانند دروازه هادرین و برج هیدلیریک اقدام نمودند .

پس از اینکه امپراطوری روم به دو قسمت تقسیم شد ، آنتالیا نیز قسمتی از مناطق روم شرقی یا بیزانس به حساب آمد .

ولی به دنبال قوی تر شدن حکومت های اسلامی، مسلمانان اندک اندک مناطق تحت سلطه روم شرقی را اشغال نمودند تا اینکه سلجوقیان در سال 1207 آنتالیا را به تصرف خود دراوردند . پس از آن و بعد از قدرت گرفتن امپراطوری عثمانی در ترکیه، آنتالیا در سال 1391 به اشغال آنها در آمد و نزدیک به 500 سال در آن به حکومت داری مشغول شدند .

طی جنگ جهانی اول که از سال 1914 تا 1918 به درازا کشید ، متفقین فاتح، امپراطوری عثمانی را تقسیم کردند و آنتالیا از آن ایتالیایی ها شد . بعد از آن در سال 1921 یک نیروی نظامی به فرماندهی آتاتورک آنتالیا را از تصرف ایتالیایی ها در آورد و پای بیگانگان را از آناتولی قطع نمود .

مطالب بیشتر در مورد  شهربازی ژوراسیک استانبول

بدین صورت آنتالیا بخشی از کشور ترکیه شناخته شد .

آنتالیا کجاست 1

برای اطلاع از تور ترکیه در سایت فیکس تراولز کلیک کنید.

کالیچی
کالیچی

 

غذا و نوشیدنی در آنتالیا

غذاهای آنتالیا مختص به همین منطقه است و طعم آن تاثیر شگرفی از غذاهای عربی و مدیترانه ای را به خود گرفته است. سوپ کولاکلی نوعی غذای مخصوص است که مواد آن شامل نخود و تکه های کوچک گوشت می باشد.

از انواع دیگر غذاهای مختص این منطقه می توان به موارد زیر اشاره نمود: تاهیلی پیاز یا سالاد لوبیای خشک دارای ادویه با دانه های کنجد خرد شده می باشد ، تاندیر کباب (کباب تندوری) و کاباب تاتلیسی یا در واقع  دسر کدو تنبل که با دانه های کنجد خرد شده و شیره انگور و مربای ترنج شیرین شده است .

از انواع دیگر غذاهای بومی ویژه ی آنتالیا باقالی پخته را می توان نام برد که نام آن تیرمیس است و برای وعده ی صبحانه میل می شود . نوعی ماهی که از جمله غذاهای محلی متداول می باشد گریدا  یا لاگوس نام دارد.

مسیر سفر به آنتالیا

آنتالیا از مسیرهای گوناگون هوایی، زمینی و دریایی با دیگر مناطق ترکیه ارتباط برقرار می کند . البته به این نکته هم باید توجه شود که راه دریای هنوز در حد انتظار توسعه نیافته است. با تمام این اوصاف بندر اصلی در جنوب آنتالیا واقع شده است که به نام کونیالتی شهرت یافته است  .

فرودگاه آنتالیا نیز با ظرفیتی  در حدود حداکثر 30 میلیون مسافر و با مساحتی به وسعت 13 میلیون متر مربع در آنتالیا وجود دارد.

مطالب بیشتر در مورد  آنتالیا

این فرودگاه از دو ترمینال بین المللی و یک ترمینال داخلی برخوردار بوده و بعد از فرودگاه های استانبول پر ترافیک ترین فرودگاه های ترکیه به حساب آمده و چهاردهمین فرودگاه پر تردد اروپا به حساب می آید.

شرکت های هوایی متعددی به این فرودگاه پرواز دارند و شهرهای مختلفی را به هم مرتبط می کنند اما جای تعجب به این صورت می باشد که از ایران پرواز مستقیمی به آنتالیا پرواز نمی کند .

فاصله این فرودگاه تا مرکز شهر چیزی حدود 13 کیلومتر می باشد. به علت کنترل و ارزیابی ترافیک و پیش بینی آینده ، فرودگاه گاضی پاشا در نزدیک به 110 کیلومتری شرق آنتالیا بنا شده و هنوز هم در حال توسعه می باشد.

فرودگاه آنتالیا
فرودگاه آنتالیا

جاده های گوناگونی وجود دارد که آنتالیا را به شهرهای پیرامونی  و سایر شهرها مرتبط می کند . بیشتر مسافران دریایی از کشور یونان به جزایر مارماریس می روند، و بعد از آن با اتوبوس به این شهر بر می گیرند .

یک توصیه کوچک

بعد از اینکه وارد خاک ترکیه شدید هزینه هر دقیقه مکالمه ی شما با سیم کارت سابق ایرانیتان بسیار بالا خواهد بود طوری که شما را بعد از چند تماس متعجب خواهد کرد بنابراین توصیه میکنم برای سفر چند روزه ی خود با پرداخت مبلغی ناچیز در حدود 8-7 هزار تومان یک سیم کارت ارزان ترکسل یا Avea بخرید.

انتالیا از اصفهان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =