از ارمنستان چی بخریم؟

از ارمنستان چی بخریم؟

ژوئن 9, 2019
856
tour, ارمنستان

سوغاتی از ارمنستان چی بخریم؟

سوغاتی های ارمنی های عموماً، جلوه ای از فرهنگ، تاریخ و اعتقادات این کشور است. شما در اینجا می توانید طیف وسیعی از کالا ها و انواع هدایا را برای سوغاتی برای دوستان، خانواده و آشنایانتان ببرید. اما نکتۀ قابل توجه در سوغاتی های این کشور، برخی از سوغاتی های منجصر به فرد آن است که در این کرۀ خاکی بی نظیر است.

۱ – کنیـاک

ارمنی ها به آب زرد آلو خود افتخار می کنند و این یکی از مواردی است که توریست ها را در خرید ، تأمل نمی کنند. حتی اگر سنگینی بارتان نیز برایتان مهم است، نگران نباشید!! چون این محصول در بطری های کوچکتر و ارزانتر هم ارائه می شود. این محصول پرطرفدارترین سوغاتی ارمنی است !!

۲ – جواهـرات

برای کسانی که ترجیح می دهند، سوغاتی هایشان را به عنوان خاطره ای از آن سفر همیشه در کنار خود داشته باشند، جواهرات یکی از انتخاب های عالی است. طلا و جواهرات سنتی ارمنی ها ، را می توان یکی از ۵ سوغاتی پرطرفدار این کشور دانست. علاوه بر مصرف شخصی، می توان از جواهر برای هدیه به دوستان نیز استفاده کرد. نگران قیمت هم نباشید!! زیرا قیمت جواهرات تقریباً کمی کمتر از ایران نیز هست و صرفۀ اقتصادی نیز دارد.

۳ – انار و محصولات طرح انار

انار یک نماد از فرهنگ ارمنی است و از این رو ، غرفه های سوغاتی انار در این کشور به وفور دیده می شود . شما می توانید انار را در اشکال گوناگونی تهیه فرمایید . یک قطعه از دکوراسیون برای یک قفسه یا میز ، یک آهنربا یخچال ، گردنبند با انار خشک شده یا صفحات برش نیمی از میوه . همه و همه طراحی هایی برگرفته از انار هستند که جدیداً در نزد گردشگران بسیار محبوب شده اند .

۳ – تابلو فرش

تابلو فرش یکی دیگر از بخش های مهم فرهنگ ارمنی است و به شکل ها ، رنگ ها و اندازه های مختلفی تولید می شود . گردشگران که تمایل به خرید تابلو فرش های بزرگ و سنگین دارند باید به مسئله حمل و نقل دقت کنند . درست است که حمل و نقل آنها سخت است ، اما براستی ارزش خرید را دارد . بهترین مکان برای خرید فرش ها در آخر هفته ها در بازار Vernissage است ؛ جایی که طرح های تابلو فرش اش به اندازۀ وسعتش عظیم است . مغازه های فرش عتیقه نیز مکان های عالی برای نگاه کردن هستند .

۴ – میوه های خشک شده

ارمنستان یکی از برترین تولید کنندگان آلو ، زردآلو و هلوی باکیفیت در سطح جهانی است . احتمالاً به این دلیل است که گردشگران این همه علاقه برای آوردن حتی یک عدد از آنان به منزل خود را دارند . اما ما برای این افراد پیشنهاد بهتری داریم . میوه خشک شده . خشک کردن میوه ها یک سنت معمول است و در خانواده های ایرانی نیز رواج پیدا کرده است و محصولاتی خشک شده در شیرینی فروشی ها به قیمت هایی بالا فروخته می شوند . اما توریست های ارمنستان می توانند با آوردن میوه خشک شده ، از یک میان وعدۀ طبیعی و خوب در طول سفر خود و حتی بعد از رسیدن به کشور خود استفاده کنند . ولی هنگام خوردن آنها مراقب دستان خود باشید !!

۵ – چرم میوه

تولید چرم با میوه های گندیده یکی از روش های تولید چرم است . تولید این چرم در منطقۀ قفقاز ارمنستان نیز رونق دارد . هر چند این سوغاتی ، پیشنهاد خوبی برای یک سوغاتی کاربردی است ، اما در بین گردشگران کمتر رواج دارد . هرچند این را هم باید یادآور شد که تاجران از این محصول بسیار استقبال می کنند و پرطرفدار ترین محصول و سوغاتی تاجران و صنعتی هاست .

۶ – شراب

یکی دیگر از زمینه هایی که ارمنستان در جهان به آن مشهور است تولید شراب میوه و شراب معمولی از انگور است . در میان گردشگران محبوبترین نوع آن ، شراب انار است ، اما در دستان مسافران شراب های تمشک ، توت سیاه و گیلاس نیز بعضاً دیده می شود .

۷ – خاچکـار

خاچکار یکی از صنایع دستی قدیمی ارمنستان است . خاچکار که نام ارمنی این اثر است و به فارسی چلیپا سنگ نامیده می شود . چلیپا نیز به سنگ‌هایی گفته می‌شود که روی آن‌ها طرح صلیب حکاکی شده است . اکثر این چلیپا سنگ‌ها در ارمنستان حکم زیارت گاه دارند که شما می توانید نمونه‌های کوچکی از این آثار را به‌عنوان نماد و سوغات کشور ارمنستان تهیه نمائید .

۸ – نـماد های ملی

در کنار این همه سوغاتی های رنگارنگ این کشور ، برخی سوغاتی ها هم دیده می شود که جنبۀ حماسه ای و ملی دارد . مثل نقشۀ این کشور و یا شکل کوهستان آرارات . علائمی که نماد عشقی از دیاسپورا ارامنه هستند و سعی می کنند این علائم را در بین گردشگران و توریست ها هم گسترش دهند تا بتوانند در جهان هم این علائم را معرفی کنند ؛ تاکنون در این زمینه بسیار هم موفق بوده اند و همینکه ما در این زمینه صحبت می کنیم و مقاله می نویسیم ، نشان از موفقیت مردمان این کشور است .
پس از ما به شما نصیحت ، هیچ وقت این ۸ سوغاتی را از دست ندهید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *