روسیه در کدام قاره است ؟

روسیه کدام قاره است؟

2020-02-09
29434
روسیه

روسیه کدام قاره است؟

حتما برای افراد زیادی این سوال پیش آمده است که روسیه کدام قاره است؟ ! در این مقاله می خواهیم به مکان جغرافیایی و موقعیت کشور روسیه بپردازیم.

روسیه ، کشوری است که وسعت و مساحت زیادی را از شرق اروپا و شمال آسیا از آن خود کرده است و جز بزرگترین کشور جهان است که یک دهم  زمین را شامل میشود. این کشور بعد از مُنحل شدن جماهیر شوروی در دسامبر 1991 به کشوری مستقل تبدیل شد و هم اکنون 11 منطقه ی زمانی را شامل می شود؛ همچنین روسیه طیف زیادی از مناطق گرمسیری ، سردسیری ، جنگل ها ، دریا ها و حدود 100000 رودخانه ، از جمله بعضی از طولانی ترین جهان را در خود دارد.

این کشور پهناور در قاره اوراسیا قرار دارد. اوراسیا ، قاره ی بسیار بزرگی است که از ترکیب بین دو قاره ی آسیا و اروپا تشکیل شده است . کشور های زیادی همچون ترکیه ، آذزبایجان ، گرجستان ، یونان و … مانند روسیه در دو قاره ی آسیا و اروپا قرار گرفته اند؛ به این معنا که قسمتی از خاکشان در قاره ی آسیا و قسمت دیگر در اروپا قرار دارد. بنابراین ساده ترین پاسخ این است: روسیه به هر دو قاره ، اروپا و آسیا تعلق دارد.

 

قسمت اروپایی روسیه کجا قرار دارد و چگونه است ؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم ، کشور روسیه شامل یک قسمت اروپایی است که چیزی در حدود 25% این کشور پهناور را در بر می گیرد. این بخش اروپایی روسیه دارای جمعیتی در حدود 77% کل جمعیت روسیه می باشد.

مطالب بیشتر در مورد  خرید در روسیه

بطور کلی کشور روسیه جمعیتی در حدود 144 میلیون دارد که  110 میلیون نفر از این جمعیت ، ساکن بخش اروپایی روسیه هستند. مساحت این بخش چیزی در حدود 4،000،000 کیلومتر مربع است. بخش اروپایی کشور روسیه سه چهارم کل جمعیت کشورها را داراست  و یک چهارم مساحت کره زمین را در اختیار دارد.

پس میتوان نتیجه گرفت که ، تراکم جمعیت دو منطقه ی اروپایی و آسیایی قاره ی روسیه بسیار متفاوت است.

شهر مسکو نیز با داشتن جمعیتی در حدود 13 میلیون نفر ، جز پر جمعیت ترین شهر اروپاست که پایتخت کشور روسیه شناخته شده است و در قسمت اروپایی این کشور می باشد. مساحت این شهر چیزی در حدود 3.5 برابر تهران می باشد.

قلمرو روسیه هر دو قاره (اروپا و آسیا) را درگیر می کند ، و این یک ویژگی مهم اوراسیایی است که می تواند در موارد مختلف فرهنگی و قومی این کشور نیز مشاهده شود. البته روسیه تنها کشوری نیست که بخشی از قلمرو خود را در دو قاره متفاوت دارد.

روسیه کدام قاره است؟ 1

قسمت آسیایی روسیه

تراکم جمعیت مردم روسیه در قسمت آسیایی تنها 2.5 نفر در هر کیلومتر مربع است. که یکی از کم جمعیت ترین مناطق روی زمین است. با این حال وسعت روسیه از کوههای اورال شروع می شود؛

بنابراین قسمت بیشتری از این کشور در قاره آسیا وجود دارد تا اروپا. سیبری که در آسیا قرار دارد ، در قرن شانزدهم و هفدهم فتح شد و در اختیار روسیه قرار گرفت . سیبری همیشه جمعیت کمی داشته است که قالباٌ قبایل پراکنده اولیه در این منطقه هستند. سیبری تقریبا تمام شمال آسیا را در بر می گیرد.

مطالب بیشتر در مورد  راهنمای گردشگری مسکو

حال سوالی که پیش می آید این است که ، اگر 77٪ روسیه در آسیا است ، چرا کشور اروپایی محسوب می شود؟

با توجه به این سوال که روسیه کدام قاره است؟ پاسخ داده ایم ،اما از نظر فرهنگی و سیاسی ، وقتی اکثر مردم جهان به روسیه فکر می کنند ، معمولاً فکرشان به اروپا نزدیک می شود . از روسیه معمولاً به عنوان یک قدرت بزرگ اروپایی ، چه از نظر تاریخی و چه از دیگر مسائل ، یاد می شود.

بدلایل مختلفی معمولا روسیه را کشور اروپایی می دانند؛ تعدادی از این علل به شرح زیر می باشد:

  1.  در حالت کلی فرهنگ روسی اروپایی است. روس ها  اکثراً اسلاو می باشند  و آنها تنها قوم اسلاوی هستند که در سراسر اروپا گسترش یافته اند.
  2.  روسیه در ابتدا از خاندان بزرگ مسکو که در اروپا زندگی می کردند شکل گرفت.
  3.  پایتخت کشور روسیه شهر بزرگ مسکو  است، که در اروپا قرار دارد.

 

فرهنگ و مردم کشور روسیه

در روسیه حدود 120 گروه مردمی وجود دارد که بیش از 100 زبان متفاوت صحبت می کنند.

این کشور در سراسر جهان به دلیل متفکران و هنرمندان خود از جمله نویسندگان نام داری چون لئو تولستوی و فئودور داستایفسکی و آهنگسازانی چون پیوتر الیچ چایکوفسکی شناخته شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − دوازده =