کلیسای کورا

کلیسای کورا

کلیسای کورا چورای

کلیسای کورا

برای اطلاع از تور استانبول در سایت فیکس تراولز کلیک کنید.

Chora به معنای “کشور” در یونانی است.و این کلیسای زیبا (که در اصل کلیسای سنت نجات دهنده Chora نامیده می شود) دقیقا در خارج از دیوارهای شهر قسطنطنیه قرار دارد.

احتمالا اولین بار کلیسای کورا در قرن پنجم ساخته شده بود.اما آنچه که اکنون می بینید، بازسازی ششم ساختمان است که به طور کامل در قرن نهم نابود شد و از طریق چندین چهره از قرن 11 تا 14 به جریان افتاد.

کلیسای کورا در حال حاضر یک موزه ی به وضوح مشهور جهان برای موزاییکهای قرن بیست و یکم است.که تقریبا در دو گلدان و در نوا و نقاشی های دیواری و گنبد نگهداری می شود.

تاریخچه کلیسای کورا (چورای)

این نمونه های باورنکردنی از هنرمند بیزانس، طیف گسترده ای از موضوعات را از جنس مقدس مسیح تا داستان های عهدجدید پوشش می دهد.

این محله در بخش غربی شهرداری ( بیلیدی ) ولسوالی فتیح واقع شده است.در قرن شانزدهم، در دوران عثمانی کلیسا به یک مسجد تبدیل شد؛ و در سال 1948  تبدیل به موزه شد.

داخل ساختمان با برخی از قدیمی ترین و زیباترین موزاییک های رومیزی و نقاشی باقی مانده پوشش داده شده است .پس از ساختن حکومت سکولار و تبدیل شدن به یک موزه موزاییک ها کشف شده و دوباره بازسازی شدند.

در سایه دیوارهای سرزمین مادری فدویوس دوم قرار گرفته و در حال حاضر یک موزه تحت نظارت مربیان ایاصوفیا است. البته تعداد کمی بازدیدکنندگان را نسبت به خواهر بزرگترِ معروفش ایاصوفیا جذب می کند اما بازخورد های شگفت انگیز جذابی را در هنر بیزانس دریافت می کند.

مطالب بیشتر در مورد  غذاهای مالزی

بخشی از موزه برای سالهای بازسازی تا سال 2016 بسته شد. چک کنید که قبل از بازدید باز هستند.

کلیسای کورا
کلیسای کورا

کلیسای کورا 1به وبلاگ استانبول خوش آمدید.

مسیر کلیسای کورا

بهترین راه برای رسیدن به این بخش از شهر، رسیدن کشتی هالیس (طلایی شاخ) از Karaköy به Ayvansaray و راه رفتن به بالای تپه در امتداد Dervisşade Sokak، به سمت راست بهEğrikapı Mumhane Caddesi و سپس تقریبا به سمت شیشان Caddesi به سمت چپ.

از اینجا شما می توانید بقایای دیوارهای سرزمین Theodosius II را دنبال کنید، از راه قصر کنستانتین Porphyrogenitus عبور کنید.

قبل از اینکه به پله های شیب دار منتهی شوید به سمت معابر دیوار، به سمت Vaiz Sokak بروید، سپس به Kariye Sokak چپ و به موزه بروید.

این ساختمان در اصل به عنوان کلیسای مقدس مسیحی در خارج از دیوار شناخته می شود.

معماری کلیسای کورا

که این واقعیت را انعکاس می دهد که زمانی که نخست ساخته شد، در خارج از دیوارهای اصلی شهر واقع شده توسط کنستانتین بزرگ قرار گرفته است.آنچه امروز می بینید کلیسای اصلی نیست.در عوض، حداقل پنج بار بازسازی شد، بیشتر در قرن 11th، 12th و 14th.

تقریبا تمام دکوراسیون داخلی – موزاییک معروف و نقوش کمتر مشهور اما به همان اندازه قابل توجه – از حدود 1320 میگذرد و توسط Theodore Metochites، شاعر و مردی از نامه هایی که logothetes بود ، مسئول رسمی خزانه بیزانس تحت نظارت امپراتور بود، طراحی شد.

یکی از شگفت انگیز ترین موزاییک های موزه که در بالای دروازه قرار دارد، تئودور را به کلیسای مسیح نشان می دهد.

مطالب بیشتر در مورد  مسجد سناکالار استانبول

امروزه Chora شامل پنج واحد اصلی معماری است:

ناف، ساختار دو طبقه (ضمیمه) به شمال، بطری های داخلی و خارجی و کلیسای مقبره ها (پارکلوس) به جنوب. می باشد.

در سال 2013 دومین بازسازی بزرگ آغاز شد.

این روند که بطور مداوم در مراحل مختلف اتفاق می افتد شامل بخش هایی از موزه می شود.ابتدا نوا و ضمیمههای دو طبقه در سمت شمالی ساختمان، به دنبال آن درونی، و در نهایت سر وصدای بیرونی.همانطور که پارکلوس بهترین نقاشی ها را دارد، ممکن است ارزش دیدن کلیسا در مرحله نهایی را نداشته باشد.

موزاییک

بسیاری از قسمت های این خانه ها با موزاییک هایی که زندگی مسیح و مریم مقدس را نشان می دهند پوشیده شده است.

به دنبال عیسی خلک بگردید که مسیحی و مریم را با دو اهدا نشان می دهد.

شاهزاده ایساک کمینسون و ماله، دختر امپراتور بیزانس مایکل VIII پالایوگوسوس، زیر گنبد سمت راست در گوشه داخلی قرار دارد.در گنبد خود یک تصویر خیره کننده از عیسی و اجداد خود (ژنتیک مسیح) است .

در گنبد چپ نیترات یک موزاییک زیبا و آرام از مری و عالم کودک محسوب می شود که توسط اجدادش محاصره شده است .

در حصار سه موزاییک وجود دارد:

مسیح؛ مریم و عیسی مقدس؛ و رحمت خدای متعال (عهد) – به نوبه خود برای دیدن آخرین، به عنوان آن را در درب اصلی شما فقط وارد شده است.

“نوزاد” که توسط مسیح نگهداری می شود، واقعا روح مری است.

نقاشی های دیواری

به سمت راست ناف، تقسیم ، یک کلیسای جانبی ساخته شده است .که شامل مقبره های بنیانگذار کلیسا و بستگان، نزدیکان و همکارانش است.این تزئینات از نقاشی هایی که شامل موضوعات مرگ و رستاخیز و صحنه هایی از عهد عتیق است، تشکیل شده است.

مطالب بیشتر در مورد  بازارهای ارمنستان

نقاشی قابل توجه در عالم معروف به Anastasisنشان می دهد.مسیح آدم و حوا را قدرتمند از سارکوفاگی های خود، با پرستاران و پادشاهان در حضور، نشان می دهد.دروازه های جهنم زیر پای مسیح نشان داده می شود.

نقاشی هایی که گنبد با آنها  تزئین شده، مری و 12 فرشته همراه را نشان می دهند، کمتر جادویی هستند اما به همان میزان زیبا.در سقف بین این گنبد و آپس، آخرین قسمت این نقاشی  از کتاب وحی در نقاشی سفید و با هنرنمایی های گرانبها به تصویر کشیده است.

در ادامه به شما پیشنهاد می کنیم با مسجد رستم پاشا آشنا شوید.

بهینه سازی سایت با سئو برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =